VIII. ročník Akademie sociální demokracie, výběrové řízení

Masarykova demokratická akademie, z. s. společně se Friedrich-Ebert-Stiftung, zastoupením v České a Slovenské republice vypisuje výběrové řízení na účastníky a účastnice 8. ročníku vzdělávacího programu Akademie sociální demokracie. Kurz nabízí intenzivní vzdělávání v politikách a tématech blízkých sociální demokracii spojené s argumentačními a mediálními tréninky ve formě šesti víkendových škol. Doporučený věk pro účastníky a účastnice je 23-35 let. Přihlásit se je možné na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do 22. dubna 2018 včetně. Výběrové řízení proběhne na základě zaslaného životopisu a motivačního dopisu, vybraní zájemci budou na začátku května 2018 pozváni k osobnímu rozhovoru. Podmínky výběrového řízení si můžete stáhnout zde.

PUBLIKACE: Sociální demokracie hledá nové místo, příběh i tvář. Nizozemské volby 2017

Parlamentní volby v Nizozemsku byly v roce 2017 tak trochu zkouškou, do jaké míry se politické kolbiště v Evropě vážně mění na souboj protestních hnutí pod vlajkou euro-exitů a odmítání imigrantů z neevropských zemí. Konaly se totiž ještě před prezidentskými volbami ve Francii (v dubnu a květnu 2017) a volbami do německého Bundestagu (v září 2017). Výsledek březnových voleb ale nepotvrdil hypotézu o celosvětovém štěpení na demokracii v defenzivě a masivním tažení pravicových populistů za vítězstvím. Holanďané si volby nenechali „ukrást“ zvenčí a o výsledku rozhodovala z velké části domácí politická témata. To zaskočilo i antisystémové strany, které s voláním po velkých revolucích nijak extra neuspěly. Esej Hedy Čepelové a Miroslava Jašurka Sociální demokracie hledá nové místo, příběh i tvář. Nizozemské volby 2017 si v pdf můžete stáhnout zde.

BESEDA: Lithiová ekonomika. Co z toho skutečně můžeme mít?

Ekologická platforma Zvonečník zve na panelovou diskusi Lithiová ekonomika - co z toho skutečně můžeme mít? Přestože Krušné hory skýtají světově významné zásoby lithia, reálně využitelné zásoby bývají zveličovány. Přestože zde probíhal letitý proces povolování průzkumů těžby předurčující firmy k těžbě a stát se nakonec chtěl dohodnout alespoň na bližší spolupráci, před sněmovními volbami 2017 různí politici odvedli zájem od povolovacího procesu k pohádkovým slibům.

...celý článek

PODKLAD K DISKUSI: Budoucnost společnosti práce a stran práce - 15 tezí

Zveřejňujeme český překlad diskusního materiálu Budoucnost společnosti práce a stran práce - 15 tezí připravený autorským týmem Debaty o Dobré společnosti pro konferenci The Good Society. Shaping the Future of Work – the Mission of Social Democracy (program zde) pořádanou Friedrich-Ebert-Stiftung v Berlíně v listopadu 2017. Text se věnuje výzvám, kterým se musí dnešní sociální demokracie při vědomí digitalizace společnosti a práce věnovat. Text si v češtině můžete stáhnout zde.

Mohlo to být horší: prezentace knihy Karla Hrubého, pondělí 11. prosince, 18 hod.

Letos vyšla pod názvem Mohlo to být horší: Usmířené vzpomínání na komunistický kriminál vzpomínková kniha Karla Hrubého, sociologa, politika a posledního předsedy exilové sociální demokracie. Při té příležitosti vás spolu s Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR zveme k setkání nad publikací i životem a prací Karla Hrubého. Na programu budou i úvodní slova historiků Jaroslava Cuhry, který je zároveň editorem knihy, Pavla Horáka a Jakuba Šloufa. Těšíme se na vás v Literární kavárně Knihkupectví Academia (Václavské náměstí 34, Praha) v pondělí 11. prosince 2017 od 18 hod. Plakátek k akci si můžete stáhnout zde. Akci najdete i na facebooku.

Podkategorie

   

Fotogalerie

Banners